Elektronik teraziler günümüzde her yerde kullanılmaktadır. En küçük bakkaldan en büyük markete kadar her yerde karşımıza çıkan elektronik teraziler hem çok akıllı hem de çok fonksiyona sahiptir. Manavlarda veya pazarlarda karşımıza çıkan elektronik teraziler hem satıcının hem de alıcının işini kolaylaştırmaktadır.

Tarttığı meyve veya sebzeye göre fiyat oranını belirten bu teraziler, tüm değerleri küçük etiketlere dökerek müşterinin de görmesini sağlamaktadır. Elektronik terazilerden çıkan bu etiketler, satıcının fiyatları daha kolay hesaplayabilmesine imkân tanımaktadır. Terazi etiketi üzerindeki değerler barkod okuyucu tarafından hesaplanmaktadır. Bu nedenle elektronik terazi kadar bu terazilerin sahip olduğu etiket kâğıtlar da çok önemlidir. Tüm işlem bu etiketlerde gizlidir.

Terazi Etiketlerinin Avantajları

Eskiden bakkal veya manavlarda ağırlıkla çalışan teraziler kullanılmaktaydı. Bu teraziler iki kefeliydi. Terazinin bir kefesine satılan ürün konulurken diğer tarafa kaç kilo ağırlık olması istendiyse o ağırlıkta demir kilolar konulmaktaydı. Bu durum hem satıcıyı hem de müşteriyi fazla bekletmekteydi. Örneğin müşteri iki kilo domates alacaksa satıcı iki kiloya denk getirmek için sürekli domates ekleme çıkarma yapmak zorundaydı. Bu durum satıcı için daha fazla zaman kaybetmeye neden olduğu gibi müşterinin de daha fazla beklemesine sebep olmaktaydı. Ancak elektronik terazilerin çıkmasıyla müşteri göz kararı ne kadar ürün istediyse bu teraziler bunu kolaylıkla hesaplamaktadır.

Müşteri için 1 kilo 600 gram yeterli ise elektronik teraziler otomatik olarak küsüratlı değerleri de hesaplamaktadır. Toplam tutarı etiket sistemine yansıtarak hem satıcının hem de müşterinin görmesini sağlamaktadır. Terazi etiketleri sayesinde günümüzde birçok satıcının işi kolaylaşmıştır. Zaman kazanan satıcılar, hem hesaplarını daha iyi yapmanın hem de daha çok iş yapmanın keyfini yaşamaktadır.

Terazi Etiketlerini Nasıl Kullanırım?

Terazi etiketleri, elektronik teraziler için özel üretilmiştir. Bu etiketler rulo şeklinde yapışkan bir kâğıda sarılı olarak satılmaktadır. Bir iş yeri kendi hesabına göre bu etiketleri toptan da alabilir. Toptan alınan etiketler daha uygun fiyata gelmektedir. Terazinin bu kâğıtlara özel bir bölmesi bulunmaktadır. Bu bölmeye rulo şeklindeki etiketleri koyarak kullanabilirsiniz. Terazinin vereceği talimatlara göre yazdırılan değerler etiketlere yansımaktadır.